tığ işi dantel modelleri

Tığ işi dantel modelleri, evlerimizin en çok kullanılan köşelerini süsleyen dantel yıllardır evlerimizi süslemiştir. Hala da süslemeye devam etmektedir. Mutfak, salon, oturma odası ve yatak odası gibi odaların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca bir tek odaları süslemekle kalmayarak Tığ işi dantel modelleri atkı, yelek, bere, bluz ve havlu kenarları gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. Yeni başlayanlarında zincir çekmeyi öğrenerek kolaylıkla yapacakları modeller arasındadır. Zincir, ikili tırabzan, üçlü tırabzan, birleştirme gibi yolları öğrenerek güzel modeller çıkartılabilir.

Tığ seçimi yaparken de iple uyumlu numarada olması önemli olmaktadır. Yaklaşık 2 ve 7 numaraları arasında tığ kullanılabilir. Birde tığ işi dantel ile yapılabilecekler arasında patik yer almaktadır. Kışın soğuktan koruyan vazgeçilmez giyeceklerimiz arasında yer alır.

Tığ İşinde Dikkat Edilecek Konular:

Tığ işi dantel nasıl yapılır? Hiçbir zaman modası geçmeyen örtülerden olan dantel yapılacak örtünün büyüklüğüne göre(sayısı artırılır) zincir çekilerek başlanır. Sonrasında bu zincirler tırabzanla doldurulur. Bu şekilde elimizdeki modele göre devam edilerek ortaya güzel bir şeyler çıkartırız. Yaptığımız modelin rengi de önemli olmakla birlikte modele şıklık ve gösteriş katmaktadır.

Ebruli renklerde en çok tercih edilen renkler arasındadır. Bu şekilde bir çiçek, kelebek, kuş gibi motifler çıkartarak en çok kullandığınız bir kıyafetinizin üzerine dikerek, kıyafetinizi sıradanlıktan çıkartarak güzel bir görünüme kavuşmasını sağlarsınız. Bu şekilde ister evinizin, ister kendinizin tarzına tarz katmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir