Firkete oyası nasıl yapılır

Firkete oyası nasıl yapılır, firkete adı verilen bir araç yardımıyla tığ ve iplik kullanılarak yapılan oya tekniğidir. Çok çeşitlidir ve modeline göre zor ve kolay örnekleri mevcuttur. Genç kızların çeyizlerinde yatak odası takımlarında, namaz ve yemeni örtülerinde kenar olarak, şal ve vitrin takımlarının yapımı gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Kolay ve şık duran firkete oyaları iğne oyasını andırmaktadır. Bu nedenle düğün ve kınalarda akrabalara yapılan yemenilerde çok tercih edilen yemeni oyalama tekniğidir. Simli ve sert iplik seçimi yapılırsa oyanın daha muntazam durduğunu bilinmektedir. Ayrıca Firkete oyasının kendini göstermesi için sert iplik seçilmesi ve oyada boncuk kullanılacaksa solmayan boncuk seçilmesi oyanın ömrünü uzatacaktır.

Firkete oyası yapımı:

1-Bir zincir çekiliyor ve 3 renk boncuk toplanıp tekrar üç zincir çekiliyor.

2-İpi firketeye geçirip bir kere boncuksuz bir kere de sadece ipi boş sarıp 5 adet sık iğne yapıyoruz.

3-İki adet sıkı iğne yaptıktan sonra bir sıkı iğneyi boncuğa batırıyoruz. Üzerine iki sıkı iğne daha yapıyoruz toplamda beş sıkı iğne elde etmiş oluyoruz.

4- Bu şekilde tülbent veya kenar yapılmasını istediğimiz kumaşın ölçüsü kadar yapıp bitiriyoruz.

5-Bitirilmiş oyayı aynı taraftan üç zincir çekip batma tekniği ile tülbente veya kumaşa tutturuyoruz.

Yukarıda anlatıldığı gibi yapımı çok basit ve yemenide gayet hoş durmasına hayran kalacaksınız. Belirtildiği gibi ip sert ve boncuklarını yıkandığında solmayan boncuk seçmeye dikkat ediniz. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir