Tığ işi uğur böceği paspas yapımı

Tığ işi uğur böceği paspas yapımı, bu sevimli paspasımız için sakallı ip ve aynı renkte yün bir kullanacağız. İki ipimizi de birlikte alıp 5 tane zincir çekip paspasın gövdesini örmeye başlıyoruz. Çekilen zinciri başlarken ki ucu ile kapayıp küçük bir yuvarlak oluşturuyoruz. Meydana gelen zincirin içini üçlü tırabzan ile sıkı bir şekilde dolduruyoruz ve bu şekilde bir yuvarlağımız oluyor. Diğer sıralar içinde böyle devam ederek paspasımızın gövde kısmını istediğimiz büyüklüğe gelene kadar örüyoruz. Artık gövde istediğimiz ebatlara geldiği zaman örme işlemini bitiriyoruz.

Artık uğur böceğimizin başını örmeye geçebiliriz. Bunun için farklı renkte ip ile gövdede yaptığımız gibi 5 tane zincir çekiyoruz. Halkanın yarısını doldurulmasının ardından tersini çevirip büyütüyoruz. İstediğimiz boyuta ulaştığı zaman baş tarafını da bitiriyoruz.

Şimdi sıra geldi paspasımızı tam bir uğur böceğine çevirmeye. Bunun için süslemelerimizden olan sırt çizgisini yapmaya başlıyoruz. 10 tane zincir çekip bunun içini dolduruyoruz. Sırt çizgisi resimdeki boyuta ulaşana kadar bu şekilde örmeye devam ediyoruz. Uğur böceklerinin olmazlarından benek yapımı için ise; Dört sıradan altı adet yuvarlak örüp paspasın gövdesine dikiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir