Dantel mutfak takımı modelleri

Dantel mutfak takımı modelleri kızların çeyizlerinin olmazsa olmazı olan dantelden yapılan havlu kenarları, tülbent uçları, fiskos örtüleri geçmişten günümüze gelmeyi başarmıştır. Biraz yapılan işlerde değişiklik olsa da ana tema her zaman dantel üzerinedir. Tığ ile yapılan bu modeller oldukça emek isteyen bir o kadar da zaman isteyen bir uğraştır. Dantel modellerini birçok farklı yerde kullanabilir, genelde krem ya da beyaz tercih edilir.

Dantel Mutfak Takımı Nasıl Yapılır?

Mutfak dolaplarına özenle örülen ve 12 adetten oluşan dantel mutfak takımı modelleri kare bir bez parçasına sardırılarak üzerine de nakış işlemesi yapılarak kızların çeyizlerinde yerini alır. Ayrıca etrafınızda bu şekilde yapan ve satan ev hanımları da mevcuttur. Bu modellerde genelde çiçek figürleri daha çok kullanılmaktadır. Bir yumak ipten rahatlıkla örülebilecek olan danteller gözü oldukça yoran bir iştir.

Son zamanlarda iğne oyası da şeklinde satılan modeller göz dolduruyor olsa da dantel modellerinin sağlamlığı sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Farklı bir hava katması için ayrıca dantelin şeklinin kumaş boyası ile boyanması da modeli daha çok ön planda göstermektedir. Ayrıca mutfak masa örtüsü ya da buzdolabı örtüsüne de aynı modeli kullanarak takımı tamamlamak daha mantıklı gelecektir.

Bazı ev hanımları durumu abartarak aynı modelden metrelerce örüp beyaz kumaşa sardırıp mutfak perdesi olarak da kullanabilir. Teknoloji çağında olmamız bazı geleneksel yöremize ait işlemeleri unutturmaya çalışıyor olsa da halen bu geleneklerin devam etmesi için çaba sarf eden bayanlarımız aramızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir