dantel havlu kenarları modelleri

Dantel havlu kenarları modelleri, insanların günlük ihtiyaçlarından biride sabah uyanır uyanmaz elini ve yüzünü yıkaması olarak nitelendirebiliriz. Yıkama sonrası elimizdeki ve yüzümüzdeki ıslaklığı giderebilmek için kullandığımız eşyalar ise havlulardır.

Günlük, misafir için, çeyiz için gibi birçok kategoriye ayırdığımız havluların kumaşından şekline deseninden desensizine kadar birçok çeşidi vardır. Evlenecek adayların çeyizlerinde havlulara yapılan çeşitli el işleri oyalar sergiye çıkar ve insanların beğenisine sunulur. Bir havlunun ne kadar emeklerle ve değişik oyalar işlenmesi de ilgiyi ve bağlantılı olarak da beğenileri kendine çekmektedir. İnsanların her geçen gün kendini geliştirmesi sonucunda çeşitli oyalar çeşitli desenler ortaya çıkmıştır.

Kurdeleli yapımdan, iğne oyasına, tığ işine kadar değişik ve güzel birçok yöntemle birçok oya ortaya çıkmıştır. Hatta bu yöntemleri kullanarak isim yazma ya da isimlerin baş harflerini işleme gibi güzel şekillerde mevcuttur. Örneğin bir havlunun kenarına işlenen hoş geldiniz yazısını ister evinize ziyaretinize gelen misafirinize veya düğünlerde araba kenarlarına takabilirsiniz.

Peki, Türk toplumu için çeyizlerde veya günlük yaşamda bu kadar önemli olan çeşidin bol, hem ihtiyaç hem gösteriş unsuru olan havluların kenarlarına bu el işleri nasıl yapılır dersek;

En temelden havlu kenarı nasıl örülür? Başlığı altında genel birkaç bilgiden bahsedebiliriz. Havluların kumaşından rengine renginden desenine birçok çeşidi vardır bunlardan rengini kumaşını ve kullanılacak yerini belirlediğimiz havlumuz için belki en zor kısım olan bazı bayanların örnek bazılarının model olarak nitelendirdiği el işini seçmeye gelir bu işlemin ardından o kadar model o kadar oya içinden seçtiğimiz el işinin diğer zor kısmı olan rengine de karar verdikten sonra gerisi bizim yeteneğimize kalan kısmına gelmektedir.

Seçtiğimiz oyanın istediği ip modelini ve tığ numarasını da aldıktan sonra ister bir tanıdığımızdan veya internetteki detaylı anlatan videolardan yardım alarak başlangıcı zincir çekmekle başlayan oyamıza başlayabiliriz. Her oya zincir çekmekle başlar ancak sonrası seçtiğimiz örneğe göre değişmektedir. Buna bağlı olarak zorluğu kolaylığı ve duruşu da değişmektedir. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir