Zeki müren kirpiği nasıl örülür

Zeki müren kirpiği nasıl örülür, öncelikle herkes bilir gelmiş geçmiş en mükemmel seslerdendi sanat güneşimiz. Sadece sesi mi giysileri Türkçeyi mükemmel ifadesi ve de aşırı makyajı takma kirpikleri. İşte bugün bizim ilgimiz bu çok meşhur takma kirpiklerden esinlenip o dönem el becerili hanımlara model olan bir örgü işi.

Zeki Müren kirpiği nasıl örülür önce örgünün üzerinde 1 ilmek terse 1 ilmek şişe dolanarak bu örme şekli altı defa yapılır 6 ilmek üzerine şekil kurulur. Daha sonra örneğin aralarına 2 ilmek ters örgü örülür örgünün ön yüzüne şişe atılan iplik boşa alınıp örülmüş olan yanında ki ilmek için uzatma yapılır böylece uzatılan altı ilmek diğer şişte toplanır.

Daha sonra ilmekler şişten alınmadan diğer şiş ile 1 ters 1 düz örülüp 6 adet ilmek oluşturulur. Bu işlem yapılırken iplik örgü şekline göre ters – düz öne ve arkaya alınır. Arka yüzünde ki şekli oluşturan aralardaki 2 ilmek ters olmak üzere 6 ilmek düz örülerek 2 sıra aralar ile şekiller çapraz sıralanır.

Bu zamanında örgüye meraklı hanımların gözdesi olan motifi sizlere resimle ile anlatabilse idim ne kadar kolay ve şık bir model olduğuna ve gerçekten bir kirpik ortaya çıktığına şaşırırdınız. Sanırım yukarıda ki anlatım örgü merakı olan bayanlar için zor olmasa gerek eski yıllarda bazı hanımlar kendileri dahi yeni yeni örgü modelleri yaratabildiğini düşünürsek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir