dantel şapka nasıl yapılır

Dantel şapka nasıl yapılır tığ ile yapılabilecek o kadar şık tasarımlar vardır ki, evin neredeyse kumaşla kaplanacak tüm kısımlarında dantel işi kullanılabilir. Kırlentlerin yüzeylerinde, masa ve sehpa örtülerinde, mutfak önlüklerinde ve kıyafetlerde keyifle işlenen dantel örgüler zarafetin, inceliğin temsilcisi olarak karşımıza çıkar.

Birbiri ile kombin dantel örgülü şapka – çanta modelleri, süsleme amaçlı örülmüş kolalı dantel şapka örnekleri hanımların marifetlerini gözler önüne serdiği özenli çalışmalardır. Genelde açık renklerle daha güzel görünen dantel şapka takımlarını kendiniz ve çocuklarınız için zevkle örebilirsiniz. Dantel şapka nasıl örülür sorunuza yanıt şu şekilde verilebilir:

Dantel Yazlık Şapka Yapılışı:

Öncelikle tığ ve dantel ipini kullanarak yuvarlak biçimli sade zincirler çekilir. İstenirse menekşe, papatya, kır çiçeklerinden motifler de işlenebilir. Önemli olan çıkan yumuşak formun kolalama işlemi ile şapka haline dönüştürmektir.

Kolalama işlemi için nişasta ve pirinç ununun sulandırılması yeterli olmaktadır. İstediğiniz yuvarlak şekilli danteli ördükten sonra bu nişastalı pirinç unlu suya batırıp şapka, çanta gibi kalıplar kullanarak kurutup şekillendirebilirsiniz. Küçük büyük fark etmez her ölçüdeki dantel işlerinizi kolalayarak dekoratif ürünler elde edebilirsiniz.

Kalıp olarak plastik kaplar, tabaklar, seramik malzemeler kullanılabilir. Küçük kız çocuklarının yazın zevkle kullanacağı sade renkler, fiyonklarla süslenecek şapkalar elde edilebileceği gibi, minik renkli dantel şapkalarla evin dekorasyonuna zarif katkılar yapılabilir. Tekniği öğrenildikten sonra kolayca yapabileceğiniz dekoratif dantel şapkaların yanına çanta gibi aksesuarlar ekleyerek zenginleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir